top of page
ינשוף.png
 • לאילו גילאים מתאימה הערכה?
  הערכה מתאימה לכל הגילאים! כל אחד ואחת מבני המשפחה, מוזמנים להקשיב לסיפור ולקבל ממנו מה שמתאים להם לפי הבנתם. ילדים צעירים יהנו מהמשחקיות של בחירת הקלף ושמיעת סיפור קצר הקשור בעולם החיות וילדים בוגרים יותר ישתפו דבר מה שמתקשר להם לערך שנשלף. לערכה הזו אין גיל, היא משהו לגדול איתו ובכל פעם להבין עוד רובד או נדבך, הזדמנות להקשיב לסיפורים מרתקים ולראות כיצד פתרו אותם בעלי החיים. כשאנחנו כבר גדולים, יש בסיפורים תפיסת עולם ודרך הסתכלות שרבים יוכלו להזדהות איתה, ולקחת ממנה משהו לחיהם. סיפורים המדגימים את טווח הגילאים הנרחב שלוקטו לאורך השנים: * צעירה אחרי צבא לוקחת איתה את הערכה לטיול מסע בהודו, מידי פעם מוציאה קלף לעצמה או לאנשים שפוגשת בדרך ושואבת מהסיפורים השראה. * אב טרי לתינוק בן חצי שנה, מקריא לבן שלו כל ערב סיפור לפני השינה. ״הוא גם ככה לא מבין אז מה אכפת לי מה אני מקריא ? גם אני נהנה וגם, אולי לאט לאט יכנסו קצת ערכים והוא יפנים משהו בסוף.״ * ארוחת ערב משפחתית (כוללת סבתא בת 93 זוג הורים בגיל העמידה, הורים צעירים, נער מתבגר וציני, וכמה ילדים בני 3-9), כולם פותחים קלפים, משתתפים ומשתפים. נשארים מסביב לשולחן, ומספרים תובנות ומחשבות בעקבות הסיפורים שהקריאו אחד לשני. .(כולל שתי ההפתעות הגדולות של הערב-הסבתא המבוגרת שנוהגת לשתוק הרבה, והבן המרדן ״ששונא את הכל כרגע״ שדיברו על נושאים שיושבים על ליבם) ״ערב שלא יישכח״ אמרה לי אם המשפחה. * אמא שקנתה את הערכה לילדיה בני ה3 וה 6 אך בערב אחרי שהלכו לישון, והגיעו אליה כמה חברים, ישבו עם בירות ופיצוחים, כולם פתחו קלפים והקריאו סיפורים, והערב הגיע לרמת שיחה אינטימית יותר בעקבות השיתופים. *שאמאן העושה טקסי קומבו (טקס מסע שמאני) ולפני התהליך כל אחד מהמשתתפים לוקח איתו חיה למסע. דוגמאות לשימושים בגילאים שונים: ילדים בני 3-5: ניתן להשתמש בערכה פשוט על ידי שליפת קלף שאחריו מגיע סיפור (נהנים מאוד מהמשחקיות) או כסיפור לילה טוב לפני השינה. לדוגמא: כל לילה כחלק משגרת ההשכבה מוצאים קלף ושומעים את הסיפור הנבחר. את הקלף אף ניתן לשים מתחת לכרית כדי למשוך חלומות טובים! ילדים בני 5-7: ניתן להשתמש בערכה בהזדמנויות רבות ומגוונות. בבילוי משפחתי או חברתי. (מארוחה משפחתית ועד מפגש בוקר בכיתה או בגן) כאשר הילדים נקלעים לסיטואציה מסוימת ויש קושי לשתף או פשוט כשרוצים להתקרב. לאחר הוצאת הקלף אפשר לשאול שאלות מנחות כגון: איך נהגה בעינייך החיה בסיפור? מה היית עושה במקומה? האם נכחת במצב דומה? ועוד. ילדים בני 7 ומעלה. ניתן לבקש מהקלפים עצה בכל נושא בעולם. רצוי לנסח את השאלה בסגנון, איזו עצה הקלפים יכולים לתת לי בנוגע ל..(ריב עם חבר, מבחן קשה, בעיות בבית) אפילו מבוגרים נתרמים מהערכה אך כמובן שעליהם לבקש עצות בנושאים שנוגעים לחיהם (עצה בנוגע לזוגיות, הגשמה עצמית, פרנסה וכו)
 • כיצד ניתן להשתמש בערכה בתוך המשפחה?
  את הערכה ניתן ״לשלוף״ בכל הזדמנות וסיטואציה. ארוחה משפחתית, בילוי אחר צהריים בגינה, מפגש עם חברים, טיול קמפינג של כמה משפחות ועוד. מטרתה העיקרית היא לקרב בין הנוכחים ולהעמיק את הקשר על ידי סיפורים המבטאים ערכים רגשיים (חמלה, הזדהות, ביטוי עצמי ועוד) נפרוש את הקלפים כשפניהם כלפי מטה, נשאל שאלה בנוגע לנושא ספציפי בחיינו, או נבקש עצה עללית או יומית לחיים. נבחר קלף ונקרא את הסיפור עם המסר והעצה בספר המצורף.
 • איך לעודד את הילדים לשתף מעולמם הפנימי בעזרת ערכת סיפורי חיות?
  ניתן לתת להם להעלות אסוציאציות חופשיות לאחר הקראת הסיפור והמסר. ניתן גם לשאול שאלות מנחות לאחר הקראת הסיפור כגון: איך נהגה בעינייך החיה בסיפור? מה היית עושה במקומה? האם נכחת במצב דומה? כיצד נהגת? האם אתה מכיר מישהו שחווה דבר דומה לחיה שבסיפור? איך תוכל להעזר במסר שלה בחיי היום יום? איך תוכל להעזר במסר בנוגע לנושא שבקשת בו עצה? ועוד.
 • כיצד ניתן להשתמש בערכה במוסדות החינוכיים?
  ניתן להשתמש בה בצורות רבות ומגוונות. אפשר לדוגמא לפתוח כל בוקר במפגש בו כל יום ילד אחר פותח קלף וזהו סיפור הבוקר ובהשראת הערך שייצא והחיה הנבחרת ממשיכים את היום. (אם זה באומנות, שירים, או התייחסות ישירה לערך שייצא) ניתן להשתמש בקלפים כאשר ישנה סיטואציה מורכבת יותר כגון, ריב בין שני ילדים או חרם על אחד הילדים. לינק לדף הפעילויות שלנו.
 • האם ערכת סיפורי חיות היא כלי טיפולי?
  ערכת סיפורי חיות היא כלי טיפולי מובהק למרות שכמובן בראש ובראשונה היא יוצרה עבור המשפחה. מטפלים ומטפלות רבים משתמשים בערכה, פסיכולוגים, קלינאיות תקשורת, מרפאים בעיסוק יועצי בית ספר, עובדות סוציאלית ועוד רבים וטובים ממגוון הקשת הטיפולית. מטרת הערכה היא לפתוח ולאפשר צוהר לנפשו של הילד ולכן רבים משתמשים בה ככלי ״לשבירת הקרח״ בתחילת המפגשים או תוך כדי המפגש עצמו. הערכה מומלצת על ידי מכון אדלר, מכללון סמינר הקיבוצים, מיכל דליות ואתר הפסיכולוגיה העברית.
 • באילו מסגרות ניתן למצוא את סיפורי חיות?
  את סיפורי חיות ניתן למצוא בגני ילדים, בתי ספר וצהרונים, מוסדות החינוך המיוחד לילדים ומבוגרים, קליניקות של מטפלים מכל מגוון הקשת הטיפולית ( יועצי בית ספר עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קלינאיות תקשורת ועוד) ואפילו במספר מסגרות שיקומיות של בתי סוהר.
 • תוך כמה ימים מגיעה הערכה?
  בין 1-5 ימי עסקים
 • מדיניות החזרת מוצרים
  ניתן להחזיר ערכה שלא נפתחה תמורת זיכוי מלא בהפחתת דמי המשלוחים ו5% עמלת סליקת אשראי

שאלות נפוצות

bottom of page