שאלות נפוצות

הערכה מתאימה לכל הגילאים!

כל אחד ואחת מבני המשפחה, מוזמנים להקשיב לסיפור ולקבל ממנו מה שמתאים להם לפי הבנתם.

ילדים צעירים יהנו מהמשחקיות של בחירת הקלף ושמיעת סיפור קצר הקשור בעולם החיות וילדים בוגרים יותר ישתפו דבר מה שמתקשר להם לערך שנשלף.

לערכה הזו אין גיל, היא משהו לגדול איתו ובכל פעם להבין עוד רובד או נדבך, הזדמנות להקשיב לסיפורים מרתקים ולראות כיצד פתרו אותם בעלי החיים.

כשאנחנו כבר גדולים, יש בסיפורים תפיסת עולם ודרך הסתכלות שרבים יוכלו להזדהות איתה, ולקחת ממנה משהו לחייהם.

דוגמאות לשימושים בגילאים שונים:

ילדים בני 3-5: ניתן להשתמש בערכה פשוט על ידי שליפת קלף שאחריו מגיע סיפור (נהנים מאוד מהמשחקיות) או כסיפור לילה טוב לפני השינה. לדוגמא: כל לילה כחלק משגרת ההשכבה מוצאים קלף ושומעים את הסיפור הנבחר. את הקלף אף ניתן לשים מתחת לכרית כדי למשוך חלומות טובים!

ילדים בני 5-7: ניתן להשתמש בערכה בהזדמנויות רבות ומגוונות. בבילוי משפחתי או חברתי. (מארוחה משפחתית ועד מפגש בוקר בכיתה או בגן) כאשר הילדים נקלעים לסיטואציה מסוימת ויש קושי לשתף או פשוט כשרוצים להתקרב.

לאחר הוצאת הקלף אפשר לשאול שאלות מנחות כגון: איך נהגה בעינייך החיה בסיפור? מה היית עושה במקומה? האם נכחת במצב דומה? ועוד.

ילדים בני 7 ומעלה. ניתן לבקש מהקלפים עצה בכל נושא בעולם. רצוי לנסח את השאלה בסגנון, איזו עצה הקלפים יכולים לתת לי בנוגע ל..(ריב עם חבר, מבחן קשה, בעיות בבית) אפילו מבוגרים נתרמים מהערכה אך כמובן שעליהם לבקש עצות בנושאים שנוגעים לחיהם (עצה בנוגע לזוגיות, הגשמה עצמית, פרנסה וכו). 

את הערכה ניתן ״לשלוף״ בכל הזדמנות וסיטואציה.

ארוחה משפחתית, בילוי אחר צהריים בגינה, מפגש עם חברים, טיול קמפינג של כמה משפחות ועוד.

מטרתה העיקרית היא לקרב בין הנוכחים ולהעמיק את הקשר על ידי סיפורים המבטאים ערכים רגשיים (חמלה, הזדהות, ביטוי עצמי ועוד)

נפרוש את הקלפים כשפניהם כלפי מטה, נשאל שאלה בנוגע לנושא ספציפי בחיינו, או נבקש עצה עללית או יומית לחיים. נבחר קלף ונקרא את הסיפור עם המסר והעצה בספר המצורף.

 

ניתן לתת להם להעלות אסוציאציות חופשיות לאחר הקראת הסיפור והמסר.

ניתן גם לשאול שאלות מנחות לאחר הקראת הסיפור כגון: איך נהגה בעינייך החיה בסיפור? מה היית עושה במקומה? האם נכחת במצב דומה? כיצד נהגת? האם אתה מכיר מישהו שחווה דבר דומה לחיה שבסיפור? איך תוכל להעזר במסר שלה בחיי היום יום? איך תוכל להעזר במסר בנוגע לנושא שבקשת בו עצה? ועוד.

 

ניתן להשתמש בה בצורות רבות ומגוונות.

אפשר לדוגמא לפתוח כל בוקר במפגש בו כל יום ילד אחר פותח קלף וזהו סיפור הבוקר ובהשראת הערך שייצא והחיה הנבחרת ממשיכים את היום. (אם זה באומנות, שירים, או התייחסות ישירה לערך שייצא)

ניתן להשתמש בקלפים כאשר ישנה סיטואציה מורכבת יותר כגון, ריב בין שני ילדים או חרם על אחד הילדים.

לינק לדף הפעילויות שלנו.

ערכת סיפורי חיות היא כלי טיפולי מובהק למרות שכמובן בראש ובראשונה היא יוצרה עבור המשפחה.

מטפלים ומטפלות רבים משתמשים בערכה, פסיכולוגים, קלינאיות תקשורת, מרפאים בעיסוק יועצי בית ספר, עובדות סוציאלית ועוד רבים וטובים ממגוון הקשת הטיפולית.

מטרת הערכה היא לפתוח ולאפשר צוהר לנפשו של הילד ולכן רבים משתמשים בה ככלי ״לשבירת הקרח״ בתחילת המפגשים או תוך כדי המפגש עצמו.

הערכה מומלצת על ידי מכון אדלר, מכללון סמינר הקיבוצים, מיכל דליות ואתר הפסיכולוגיה העברית.

המלצות מטפלים והצעות לפעילות קבוצתית

את סיפורי חיות ניתן למצוא בגני ילדים, בתי ספר וצהרונים, מוסדות החינוך המיוחד לילדים ומבוגרים, קליניקות של מטפלים מכל מגוון הקשת הטיפולית (יועצי בית ספר עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קלינאיות תקשורת ועוד) ואפילו במספר מסגרות שיקומיות של בתי סוהר.

בין 1-5 ימי עסקים

ניתן להחזיר ערכה שלא נפתחה תמורת זיכוי מלא בהפחתת דמי המשלוחים +5% דמי סליקת אשראי.

Back To Top
דילוג לתוכן